Taksim ve Çevresi Gezilecek Yerler

City Center Hotel Taksim olarak Taksim ve çevresinde gezilecek yerleri araştıran misafirlerimiz için küçük bir rehber hazırladık. Taksim merkezinde bulunan otelimizde konaklayan misafirlerimizin faydalanacağı bu rehberde gezilebilecek yerlerden bazılarını bulacaksınız. İnternet sitemizi sık sık ziyaret ederek daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Günümüzde Beyoğlu İlçesi olan bu bölge eskiden Pera yani “Karşıyaka” olarak adlandırılıyormuş.

Galata da denilen ilçe Bizans döneminde, hatta fetihten sonraki ilk yıllarda da Cenevizlilere koloni olarak kiralanmış yani bir bakıma İstanbul’dan ayrı bir yerleşim olarak görülmüş.

İstanbul’da neredeyse her yolun çıktığı Taksim Meydanı’na nasıl ulaşacağınızı anlatmaya gerek yok.

İstanbul’un neresinde olursanız olun; otobüsle, metroyla, dolmuşla kolayca gelebileceğiniz bir nokta.

Taksim’de Gezilecek Yerler

TAKSİM MEYDANI

Taksim’de gezilecek yerlerin başında tabi ki Taksim Meydanı Gelir. City Center Hotel ile 5 Dakika yürüme mesafesindedir.

Taksim Meydanı’nın adı eskiden şehre su dağıtımının buradan yapılmasından yani suyun “taksim edilmesinden” geliyor.

Bu işin yapıldığı Taksim Maksemi binası halen İstiklal Caddesi’nin girişinde sağ tarafta yer alsa da çoğu kişi bakmaya bile zahmet etmeden yanından geçip gidiyor.

Aslında külah biçimli çatısı ve sekizgen duvarlarıyla ilginç bir yapı.

CUMHURİYET ANITI

Meydanda en dikkat çekici nokta ise Cumhuriyet Anıtı. 1928 yılında İtalya’da yapılan anıt Roma’dan buraya taşınmış. City Center Hotel ile 5 Dk yürüme mesafesindedir.

Üzerinde Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli katkısı bulunan isimlerin heykelleri yer alıyor.

TAKSİM GEZİ PARKI

Taksim Gezi Parkı ise tüm bu binalardan bunaldığınızda kendinizi bir ağacın gölgesine atıp azıcık nefes almak için tek şansınız. City Center Hotel ile 6 dk. yürüme mesafesindedir.

AYİA TRİADA KİLİSESİ

Hemen meydanda bulunan bir diğer tarihi yapı ise Ayia Triada Kilisesi. City Center Hotel ile 5 Dk yürüme mesafesindedir.

Kubbesi nedeniyle uzaktan cami zannedebileceğiniz bu yapı, Osmanlı mimarisi örnek alınarak 1880 yılında yapılmış. Zaten 1839’daki Tanzimat Fermanı’na dek kubbe mimarisi sadece İslam eserlerinde kullanılabiliyormuş.

Üstelik en büyük Rum Ortodoks Kilisesi olma unvanına da sahip.

İSTİKLAL CADDESİ

İstiklal Caddesi’ni Taksim’den Tünel’e doğru yürümek İstanbul’a adım atan herkesin en az bir defa yaptığı, olmazsa olmaz bir yolculuk. City Center Hotel ile 1 dk. yürüme mesafesindedir.

Şehrin en ünlü adresi olan İstiklal Caddesi, ara sokaklarında da birçok eser saklıyor.

Örneğin hemen Fransa Konsolosluğu’nun arkasında Surp Ohan Voskiperan Kilisesi bulunuyor. Yapımı 1863 yılında tamamlanan bu tarihi kilisenin yerinde daha önce de ahşap bir kilise yer alıyormuş.

ÇİÇEK PASAJI

İstiklal Caddesi boyunca Tünel’e doğru yürümeyi sürdürdüğünüzde ise Çiçek Pasajı’na ulaşıyorsunuz. City Center Hotel ile 5 dk. yürüme mesafesindedir.

1905 yılında Sadrazam Sait Paşa tarafından yaptırılan bu pasaj o zamanlarda çiçek dükkanları ile dolu olduğundan bu ismi almış.

İstiklalin büyüleyici mimarisinin en iyi örneklerinden biri olan şık bir mekan. İçerisi ise akşamcıların uğrak noktası.

GALATASARAY LİSESİ

Çiçek Pasajının karşısında ise Galatasaray Lisesi’nin tarihi girişi bulunuyor. City Center Hotel ile 5 dk. yürüme mesafesindedir.

İlk olarak 1481 yılında Sultan 2. Beyazıt tarafından, Enderun yani Osmanlı sarayındaki devşirme görevlilerin eğitim binası olarak hizmete açılmış.

Zaten 2. Beyazıt Osmanlı tarihinde daha çok barışçı yapısıyla anılır ve saltanatı Fatih ile Yavuz’un arasında geçen durgun bir dönem olarak görülür ama aslında padişah tüm devlette, özellikle de Beyoğlu’nda çok önemli imar faaliyetlerinde bulunmuştur.

Tanzimat ile başlayan yenilik rüzgarında eğitim sisteminin de değişmesinin etkisiyle Enderun yönteminden vazgeçilince 1868 yılında Mekteb-i Sultani adıyla, günümüzde de devam eden lise sistemine geçmiş.

Fransızlar aslında iki ayrı sözcük olan Galata Saray Mektebi (yani Galata’da yer alan Saray Mektebi) ismini yanlış biçimde birleştirince de adı o zamandan beri Galatasaray Lisesi olarak kalmış.

Özellikle Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet’in erken yıllarında ülkemizin yönetiminde, sanat ve bilim alanlarında önemli birçok isim buradan yetişmiştir.

Örneğin Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Tevfik Fikret aynı zamanda buranın müdürlüğünü de yapmıştır.

Ayrıca burada Galatasaray Müzesi’nin de yer aldığını not düşelim.

AZİZ ANTUAN KİLİSESİ

Cadde üzerinde her gün her saat bulunan kalabalıkla birlikte, Tünel yönünde ilerlemeye devam ettiğinizde sol tarafınızda, çok da dikkat çekici olmayan bir kapının ardında gizli bir mimari mücevher daha bulunuyor. City Center Hotel ile 5 dk. yürüme mesafesindedir.

1912 yılında yapılan Sent Antuan Kilisesi, gotik mimarisiyle Avrupa kentlerindeki katedralleri hatırlatıyor.

Kırmızı duvarlar üzerindeki beyaz işlemeleri ile güzel bir önyüze sahip.

City Center Hotel Taksim ve çevresinde ulaşabileceğiniz tarihi dokunun hemen yanı başında yer alır. Ulaşmak istediğiniz her yere kolaylıkla gidilebilmektedir. City Center Hotel olarak sizi misafir etmekten mutluluk duyarız. Bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.