Ünlüleri Buluşturan Semt: Cihangir

Cihangir semti, adını Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın oğlu Şehzade Cihangir’den alıyor.

Cihangir Kısa Tarihi

Katledilen üvey kardeşi Şehzade Mehmet’in acısına dayanamayıp üzüntüden 22 yaşında ölen Cihangir adına, 1553 yılında Boğaz’a hakim bir tepede cami inşa ediliyor. Semtin adı da bu camiden geliyor.

19. yüzyıla kadar sadece ahşap binalardan oluşan bir semt olduğu söylenir. Fakat İstanbul’un meşhur yangınlarına maruz kalınca, ahşap bina yapımından vazgeçilmiş ve 19. yüzyıldan sonra siması değişmeye başlamış.

Günümüzde Cihangir; ambiyansı, mimari dokusu ve İstanbul’daki eşsiz manzaralardan birine sahip bir semt olmasıyla oldukça popüler.

193019401950’li yıllarda da meşhur Beyoğlu eğlencelerinden bahsedilen dönemlerde de popüler bir semtmiş.

1960’lı yıllarda çıkan siyasi olaylar sebebiyle pek çok yer gibi, Cihangir de popülerliğini kaybetmiş ve terk edilmiş.

1980’li yıllardan itibaren iyi olduğu tartışılır türden dönüşümüyle yeniden tercih edilen bir yer olmaya başlıyor ve hala bu durumu koruyor. Özellikle entelektüel kesim tarafından fazlasıyla benimsenmiş semtlerden biri olduğunu söylemek mümkün.

Cihangir, göründüğünden çok daha fazlasına sahip bir yer fakat hepimiz burayı belli sınırlar dahilinde tanıyoruz. Sınırlarının dışına çıkmak isteyenler için bu yazı iyi bir rehber olacaktır.

Cihangir’e Nasıl Gidilir?

Cihangir’e Taksim Meydanı’ndaki Sıraselviler Caddesi’nden aşağı doğru yürüyerek, Galatasaray Lisesi’nin yanındaki sokaktan Çukurcuma’ya inip, oradan yukarı çıkarak ya da Tophane’den yokuş yukarı çıkarak ulaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, Beyoğlu’nu iyi tanıyanların bileceği gibi; İstiklal Caddesi üzerindeki pek çok ara sokaktan da yürüyerek Cihangir’e ulaşmanız mümkündür. Her sokak ayrı bir hava, ayrı bir his uyandırıyor. Her seferinde başka birini deneyerek gidebilirsiniz.

Cihangir Otel

Cihangir semtinde Otel ve otelleri hakkında arayışınız varsa City Center Otel sizin için varlığını sürdürüyor. Cihangir’e 10 dakikada olan otelimiz hakkında bilgi almak ve rezervasyon için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.